In g u a n a

kuščar, ki daje, kot piščanec, meso in jajca

• precej užitni kuščar, ki odlaga jajca

• red plazilcev kuščarjev

• kuščar je pogost v Srednji in Južni Ameriki

• kuščar s ščitniki

• rod plazilcev kuščarjev

• kuščar z otokov Galapagos

• anolis kot kuščar

• kuščar, ki ga lahko jeste

• kuščar, ki daje meso in jajca

• sodobni potomec dinozavra

• kuščar, sorodnik Anolisa in bazilika

• velik kuščar s ščitniki na glavi

• kuščar, malo manjši kuščar

• kuščar z grebenom na hrbtu

• Anton kuščar iz Livarne

• potomec dinozavrov v stanovanju

• velik kuščar Srednje in Južne Amerike

• g. velik ameriški kuščar, daljši aršin

• velik kuščar Srednje in Južne Amerike

Maščoba: iskanje besed po maski in definiciji

Skupaj najdenih: 167

abetalipoproteinemija

dedna bolezen, za katero je značilna oslabljena absorpcija in transport maščob, nezadostnost ali odsotnost beta-lipoproteinov, nezadostnost višje polinenasičenih maščobnih kislin in nizkega holesterola in fosfatidov v krvi

abuja

najbolj debela. točka na "globusu" Nigerije

abura

poimenovanje maščob v japonski kuhinji

adipotsir

kadaverski vosek ali maščoba, nekakšna maščobna snov, v katero se včasih spremenijo trupla

Akra

najbolj debela. točka na globusu v Gani

akrolein

solzna snov, ki nastane pri gorenju maščobe

Aman

najbolj debela. točka na Jordanu "globus"

ananas

gorilnik sadnih maščob

Ankara

najbolj debela. točka na "globusu" Turčije

francoski splošni žiro

najbolj debela. točka na "globusu" Zap. Samoa

arbin

v vaji. kuhinjska maščoba iz trebušnega konja

kisli butirometer

naprava za določanje maščobe v mleku pri obdelavi s kislino

Ashgabat

najbolj debela. točka na globusu Turkmenistana

najbolj debela. točka na "globusu" Azerbajdžana.

balyk

mesni izdelek dveh hrbteničnih mišic, s podkožno maščobo, nameščen v črevesni membrani

bangui

najbolj debela. točka na „globusu“ Srednjeafriške republike

jazbec

maščoba te živali ima zdravilne lastnosti

Kunitsyn sorodnik z dragocenimi maščobami

sorodnik marten, znan po zdravilni maščobi

zver z zdravilno maščobo

jazbec

"Žena" živali z dragoceno maščobo

Slavo mu je prinesel Adolph (1829 - 1890) - manjši francoski pisatelj leposlovja druge polovice 19. stoletja, znan po številnih erotičnih delih, roman "Mademoiselle Giraud, moja žena" (Mademoiselle Giraud, ma femme, 1870).

benzoil peroksid

snov, pobudnik polimerizacije prostih radikalov v proizvodnji polimerov, trdilec poliestrskih smol, utrjevalno sredstvo, belilo maščob, olja

trdilec poliestrskih smol, utrjevalno sredstvo, belilo maščob, olj

benzen

se raztopi. maščobe, surovine za anilin

Bogota

najbolj debela. točka na globusu Kolumbije

juha maščoba

butirometer

naprava za kvantitativno določanje maščob v mleku

butirometrija

metoda za določanje vsebnosti maščobe v mleku, ki temelji na njegovi predelavi z žveplovo kislino in centrifugiranjem

volog

tekoče maščobe

blestenje

zastarelo ime za maščobe iz morskih sesalcev in nekatere ribe (trska in druge)

morske živalske maščobe

ginekomastija

povečanje prsi pri moških zaradi endokrinih motenj, odlaganja odvečne maščobe

glicerol

brezbarvna mastna tekočina sladkega okusa, pridobljena iz maščob ali sintetično in se uporablja v medicini, tehnologiji itd..

glukoneogeneza

postopek tvorbe glukoze v živalskem telesu (predvsem v jetrih) iz beljakovin, maščob in drugih snovi razen ogljikovih hidratov

golomyanka

ribji neg. tolkala, živahna, maščoba isp. v medicini

veslanje

nekoč so se ljudje norčevali z Angležem Taylorjem, nosil je usnjene hlače, naoljene in kakšen je bil njegov poklicni poklic?

golaž

Madžarska glavna nacionalna jed, debela bogata mesna juha z moko, s koščki mesa, narezanimi tako, da ima vsak kos majhen košček maščobe

dalan

maščoba iz konjskega vratu (piling vratu), ki se kadi v buryatski in kalmyški kuhinji in dobiva popek

Damask

najbolj debela. točka na "globusu" Sirije

dekahidronaftalen

(decalin) organske snovi (topilo maščob; nadomestek dlesni)

najbolj debela. točka na "globusu" Katarja

Dublin

najbolj debela. točka na "globusu" Irske

Erevan

najbolj debela. točka na "globusu" Armenije

nacionalni izdelek kazahstanske kuhinje: sušene ali surove prekajene in posušene zgornje plasti mišic hrbtnega konjiškega mesa z maščobo

konjska gnojna maščoba, ki se uporablja v kazahstanski kuhinji

hrustljavo odlaganje maščobe na konju, iz katerega v kazahstanski kuhinji pripravljajo istoimenski vroče prekajen izdelek

maščoba konjskega gnoja

gardinier

proizvodi za cvrtje (meso, ribe, izdelki iz moke), tako da jih popolnoma potopimo v maščobo ali mešanico rastlinskih in živalskih maščob

Žirinka

(pogovorno) majhen delec, kapljica maščobe

škatla za maščobe

Ruska jed s kašo in gobami, ocvrtimi v nekaj živalskih maščob

svetilka, v kateri gorijo maščoba ali olje

mlečna maščoba

vsebnost maščobe v mleku

fatliquoring

v proizvodnji usnja in krzna - vnos na kožo ali kožo maščobnih materialov

v proizvodnji usnja in krzna je vnos strojev v kožo ali kožo po strojenju

v usnjarski in krzneni industriji vnos strojev v kožo ali kožo po strojenju (živalske in rastlinske maščobe, mineralna olja) prinaša vodoodpornost, mehkobo in elastičnost

maščobe

kraj, napolnjen z votlo vodo, kjer riba jedo ribe

maščobna past

čistilna naprava (cisterna) v mestnih in industrijskih kanalizacijskih sistemih za odvajanje maščob iz odpadne vode

odlaganje maščob

sproščanje in odlaganje maščobe v telesu živalskih organizmov

žirotop

profesionalni kurilnik maščob

kurjenje maščob

pridobivanje prehranske maščobe iz maščobnega tkiva zaklanih živali s taljenjem

mast

ustanovo, prostore, kjer kurijo maščobo

maščobe

ptica ali zver, ki se nahaja v krajih krmljenja (prehranjevanja), tj. poje

zori

posebna začimba Udmurt in Vyatka za tortilje in palačinke - viskozna kaša iz soka in maščobe ocvrtih klavničnih odpadkov domačih živali s čebulo in kuhano repo

izodinamija

sposobnost beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov, da se medsebojno nadomeščajo v telesu

enako kot sp, ali debela, je pesem med turškimi ljudstvi

kavurma

Kuurma, govedina, ocvrti ovce med ljudmi Bližnjega vzhoda in Kavkaza. Pogosto pobiramo za prihodnjo uporabo, zložimo v glinene posode, solimo in napolnimo z maščobo (etnografsko)

Kokoš

Perutnina (lat. Gallus domesticus) - najštevilčnejša in najbolj razširjena vrsta perutnine.

Perutnina (lat. Gallus domesticus) - najštevilčnejša in najbolj razširjena vrsta perutnine.

Piščanci so bili pred petimi leti udomačeni v Južni Aziji. Divji prednik modernega piščanca je bil bančni petelin. Divja
posameznike te vrste lahko danes najdemo v džunglah Indonezije, Indije in Burme. Piščanci in petelini so bili vzrejeni ne le za meso in jajca, ampak tudi za peteline. Pred vojno s Perzijci je atenski poveljnik Themistocles svoje bojevnike celo prisilil, da so gledali te bitke, da bi vojaki odvzeli pogum in vzdržljivost pticam. Sčasoma je piščanec postal najbolj priljubljena perutnina v starem in novem svetu. Vendar je postala resnično dostopna šele po drugi svetovni vojni, ko je bila ustanovljena množična proizvodnja pitovnih piščancev. V stari ruščini, v primerjavi s sodobno ruščino z izrazi "blizu piščanca", je bilo vse skupaj zelo zmedeno: beseda "kokoši" je bila petelin in beseda "piščanec" za odraslega piščanca.

Piščanec je bogat s fosforjem, žveplom in železom..

Najmanjši predstavniki piščančje pasme na naših policah so kumarice. Niso stari več kot 24 dni, tehtajo 200-300 g in se zelo hitro pripravijo. Pravzaprav se piščanci imenujejo mladi piščanci, zaklani do šestega meseca starosti, ki tehtajo največ 700 g.

Mlade ptice, stare 40-50 dni, vzrejene zaradi mesa (za razliko od kokoši nesnic), ki tehtajo od 1,5 do 2 kg, se imenujejo brojlerji, od angleškega glagola do broil, kar pomeni "fry on fire". Danes števci predstavljajo več kot 62% svetovne proizvodnje perutnine..

Kastrirani petelini v starosti 4 mesecev se imenujejo kaponi. Te ptice so precej velike, tehtajo 3-4 kg, in imajo bolj lahko meso.

Pred revolucijo so ohlajene (sterilizirane) kokoši v Rusiji imenovali kokoši (od besede poularde) na francoski način. So zelo nežni, celo bolj nežni kot kaponi in hitro kuhajo..

Največji piščanec je za juho, star 14-15 mesecev, tehta do 5 kg. Piščanci, starejši od 15 mesecev, postanejo precej žilavi, na trgu pa jih imenujejo juhe. Majhen piščanec z rumenkasto kožo, ki ga hrani koruzna krma, se imenuje Cornish. Njeno nežno in okusno meso ima rahel oreškov okus. Najokusnejši piščanec se goji na prostem pašniku in ne v kletki s krmnimi mešanicami. Njeno meso je ostro, a njegov okus je neverjeten.

Piščanci imajo nežno meso, vendar zelo malo maščobe, ko jih pečemo, jih je treba pogosto zalivati ​​z oljem ali sokom, ki izstopa, da se ne izsušijo. Piščanci se ocvrtijo v ponvi (tobačni piščanci) ali pečejo - zelo hitro, da se ne bi preveč posušili. Piščanca lahko pečete tako, da med kožo in mesom nežno vstavite sesekljana zelišča in česen ter dojko prekrijete s trakovi slanine.

Številke so univerzalne, vendar kuhanje juhe iz njih ni priporočljivo: ne bo zelo okusna in zelo mastna. Številke so najbolje pečene ali na žaru z veliko začimb. Maščobnega piščanca je zelo dobro, da ga vse skupaj ocvremo na ražnju ali narežemo na četrtine in pečemo na žaru.

Klasični francoski petelin v vinu (coq au vin) je narejen iz kapona; poleg tega so v Franciji polnjeni (na primer riž z oreščki ali umešana jajca s papriko in česnom) in pečeni. Kuhanje samo pokvari kapone in kokoši. Če nimate nabodala v pečici, piščanca postavite v prazno steklenico, dajte v obliko z majhno količino vina ali vode, kamor se bo odtekla maščoba, in pecite pri 180 ° C.

Če želite ohraniti belo barvo mesa, piščanca velikodušno namastite z mešanico medu in limoninega soka.

Piščančje meso običajno delimo na belo (prsi in krila) in temno (noge, stegna in hrbet). Ljubiteljem prehranskega mesa priporočamo odstranitev piščančje kože, ki vsebuje največ maščobe. Piščanca sama po sebi so precej pusto, predvsem prsi.

Lahko marinirate katero koli pasmo piščanca, kot to počnejo v Indiji: v jogurtu (ali kefirju ali jogurtu), pomešanem z začimbami, od 2 do 12 ur. Meso celo starega in krutega piščanca po tem se vam bo preprosto stopilo v ustih.

Piščanec ni izdelek, s katerim bi lahko eksperimentirali v slogu al dente. Triki - s krvjo ali brez nje, ne gre z njo. Piščanec je pripravljen ali ne. To je mogoče preveriti s posebno toplotno sondo. Belo meso (prsi) je pripravljeno pri temperaturi 71 ° C, za temno (noge in noge) je potrebnega več časa, optimalna temperatura pa 77 ° C. Jasno je, da je zaradi takšnih razlik bolje kuhati te dele ločeno ali najprej dati temno meso in šele nato mehko, belo, ki ga ni mogoče pregreti, da ne postane suho. Če piščanec pečete na žaru, je treba sploščen trup postaviti na razdaljo 18-23 cm od grelnega elementa in ga na notranji strani ocvrti 15 minut, nato pa od zunaj 10-15. Če želite, da je piščančje meso sočnejše, pod kožo položite koščke zmehčanega masla. Pred rezanjem lahko končni piščanec prekrijete s folijo in pustite 15-20 minut - sok enakomerno porazdelite po trupu.

Kokoš Breska je morda ena najbolj znanih piščancev na svetu. Ta edinstvena pasma je bila razvita pred mnogimi stoletji v francoskem mestu Bresse. Razlikuje ga lahko po snežno belem perju, rdečem lupinici in modrih nogah.

Kokoši Bres rastejo brezplačno, krmijo z izbranimi zrni in posebnimi zelišči. Vsaka kokoš iz Bressa ima na nogi prstan z osebno številko. V prodaji je v platneni vrečki s tesnilom..

Ko kupujete piščanca na trgu, izberite tistega, katerega lupina je svetlo rdeča, prsnica je elastična, vendar se pri pritisku zlahka upogne, trup je gost. Pri starih piščancih je koža na nogah groba, rumenkasta. Zamrznjena ptica mora imeti bledo roza odtenek, led ali tekočina v pakiranju ni dovoljena. Kakovost mesa ni vedno odvisna od velikosti trupa. Veliki brojlerji so še okusnejši od mladih piščancev. Sesekljan in pakiran piščanec je odlična možnost za večerjo brez težav, vendar morate izbrati točno tiste dele, ki so primerni za predvideni meni. Zamrznjena ptica je dolgo časa shranjena in ne izgubi svojih prehranskih lastnosti.

Piščanec s krompirjem je zelo znana kombinacija, preprosta in razumljiva domača hrana. Piščanec s krompirjem.

Polnjeni piščanec in piščanec na žaru, piščanec z mandlji in noter.

Za kuhanje celega piščanca bosta naredila piščanca, ki tehta 450 g in ogromno tehtanje ptic..

Obstaja več bistveno različnih načinov za pripravo polnjenega piščanca..

Če ima hiša keramične ali lončene posode, ne pozabite kuhati v njih.

Kot veste, se ptica odlično ujema s svežim in suhim sadjem, piščanec pa s slivnimi slivami.

Pečen piščanec je na prvi pogled preprosta jed. Pravzaprav ni tako enostavno.

Med vsemi drugimi solatami se piščančje solate nekoliko razlikujejo. Najprej piščančje solate.

Zdi se, da bi bilo lahko lažje kot peko piščanca v pečici? Samo predgrejte pečico,.

Na žaru lahko kuhate ne samo cele piščančke, ampak tudi piščančja krila, noge, stegna, prsi..

Najpreprostejša stranska jed za piščanca je tista, ki se kuha z njim. Dejansko lahko.

Takoj, ko pride čas za slovesne pogostitve, se spomnim številnih prazničnih piščančjih jedi.

Tovarniške piščance že plujejo v prodajo. In če ste ga kupili na trgu, potem,.

Prepričajte se, ali drži, da eno jajce vsebuje toliko maščob kot 1/2 kilograma mesa?

The Village uredniki še naprej razkrivajo mite o hrani in razlagajo, kako stvari resnično delujejo.

Citat Ilfovega in Petrovega "12 stolov" - "Eno jajce vsebuje toliko maščob kot 1/2 kilograma mesa" - je sčasoma postal pogost stavek, ki ga nasprotniki mesnih izdelkov resno uporabljajo, vendar ne s prvotnim pomenom. In stavek je imel kot sabo v knjigi satiričen pomen. Tako satirično, da so ljudje začeli izhajati z njegovimi analogi, ki zvenijo še bolj radikalno, na primer - "vedro vode lahko nadomesti pločevinko kisle smetane".

Toda nazaj k resničnosti. Pred letom dni se je po zaslugi znamenitega članka Timesa svet v veliki meri začel pogovarjati o koncu "vojne proti maščobam". Naslov „Jejte maslo. Znanstveniki so maščobe razglasili za sovražnika. Zakaj so se zmotili «, več o tem najdete v članku naših kolegov v Wonderzine. Danes smo se po uradni ljubezni do maščobe (slanina, maslo in vse ostalo) spomnili na znameniti citat. The Village je prosila kandidata za biološke vede, naj jo komentira..

YURI STEFANOV

Doktor biologije, višji znanstveni svetovalec za vizualne vede

1/2 kilograma, to je 225 gramov, goveje brbončice vsebujejo približno 16,5 grama maščobe, medtem ko eno jajce vsebuje približno 6 gramov. V tem primeru se številke razlikujejo približno trikrat. Vendar pa se številke lahko močno razlikujejo glede na meso. Svinjina, na primer, lahko vsebuje približno 61 gramov maščobe v pol kilograma, zato jajca niso njeni konkurenti. Toda v piščančjem mesu iste mase je lahko približno enaka količina maščobe kot v enem jajcu - približno 7 gramov.

Treba je biti pozoren na dejstvo, da sta jajca pravzaprav dva ločena izdelka, saj se beljakovine in rumenjak zelo razlikujejo po sestavi in ​​lastnostih. Vse maščobe so v rumenjakih, tako da, če si na primer naredite omleto iz beljakovin, v njej praktično ne bo maščobe (razen tiste, ki je v olju, na katerem je omleta ocvrta).

Ilustracija: Nastya Grigoryeva

Piščančje jajce

Piščančja jajca so se pojavila v prehrani ljudi pred več tisoč leti, vendar njihove uporabne in škodljive lastnosti še vedno povzročajo mešane ocene potrošnikov in raziskovalcev. Nekateri nočejo jesti jajc zaradi holesterola, ki ga vsebujejo, in nevarnosti poslabšanja stanja kardiovaskularnega sistema. Drugi jih ignorirajo zaradi salmoneloze. Drugi pa menijo, da je kupljen izdelek neuporaben, zato kupujejo jajca, ki jih odlagajo izključno domače kokoši, raje pa so jajca z rjavimi školjkami vrednejša. S tem izdelkom je veliko zmede in kaj velja za vse to, bomo razumeli v članku.

Uporabne lastnosti jajc

Sestava in vsebnost kalorij

Osnovne snovi (na 100 g):Surov rumenjak [1]Surovi beljakovine [2]Kuhano ali poširano jajce (celo) [3]Ocvrto jajce olje (v celoti) [4]
Voda52.3187.5775,5866,82
Ogljikovi hidrati3,590,730,720,76
Sladkor0,560,710,370,39
Veverice15.8610.912.4713.27
Maščobe26.540,179.4417.24
Kalorije (Kcal)32252142215
Minerali (mg / 100 g):
Kalij109163137146
Fosfor390petnajst197209
Kalcij12975659
Natrij48166429457
Magnezij5enajst12trinajst
Železo2,730,081,741.86
Cink2,30,031.281,36
baker0,0770,0230,0720,076
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin E2,5801,041.95
Vitamin B20,5280,4390,4310,459
Vitamin A0,3800,160,17
Vitamin B60,350,0050,160,171
Vitamin B10,1760,0040,0340,036
Vitamin PP0,0240.1050,0710,075

Prva dva stolpca tabele prikazujeta vsebnost vitaminov in mineralov na 100 g izdelka, kar vam omogoča pravilno primerjavo surovih beljakovin in rumenjaka ter vidite, da je vsebnost fosforja, kalcija, železa, cinka, vitaminov E, A, B1 in B6 skoraj v celoti odgovorna "Rumenjak. Vsebuje tudi 23-26% nevtralne maščobe, 16% beljakovin, fosfolipidov (11%), mineralov (3%), holesterola (0,8-1,5%). Vključuje polinenasičene, mono nenasičene in nasičene maščobne kisline..

Toda v beljakovinah iste mase je več kalija, natrija, magnezija, vitamina PP. Poleg tega beljakovinski del jajčeca predstavlja ovalbumin (54%), antibakterijski ovotransferrin (12%) in lizocim (3,5%) itd. Toda v enem jajcu mase rumenjaka in beljakovine niso enake. Povprečno razmerje rumenjaka, beljakovin in lupine v piščančjem jajcu, ki je zorelo, je 8: 14: 3, kar je treba upoštevati pri vključitvi jajčeca v prehranske programe.

Zdravilne lastnosti

Terapevtski učinek jajčeca se doseže predvsem zahvaljujoč lahko prebavljivi beljakovini. Z redno uporabo pomaga:

  • povečati mišično maso;
  • okrepiti kosti;
  • ohranjati celovitost tkiva;
  • boj proti prekomerni teži;
  • aktivirati delovanje možganov;
  • nižji krvni tlak;
  • preprečujejo katarakto in izboljšajo vid;
  • zmanjšajo odlaganje tvorb holesterola na stenah krvnih žil;
  • vzdrževati zdrava jetra.

Piščančja jajčna beljakovina na splošno velja za najlažje prebavljiv vir vseh esencialnih aminokislin, med katerimi ima veliko antioksidativnega učinka (ovotransferrin, lizocim).

Yolk ima bolj kontroverzen sloves. Z dobre strani je značilno, da je uporaben pri kožnih boleznih, ščiti pred osteoporozo in ima choleretic učinek. In pojav negativne ocene izzove holesterol, ki ga vsebuje rumenjak, kar bi lahko povzročilo razvoj srčno-žilnih patologij.

Težava s holesterolom v piščančjih jajcih

V zvezi z učinkom holesterola, ki ga vsebuje jajce, na stanje srčno-žilnega sistema, sta bila jasno opredeljena dva antagonistična tabora:

  • Nasprotniki prehrane z jajci, ki navajajo znanstvene raziskave, trdijo, da obilo holesterola poveča tveganje za nenadno smrt in znatno poslabša stanje krvnih žil. Poleg tega se kot "nevaren odmerek" imenuje samo eno jajce na dan.
  • Zagovorniki prehrane z jajci tudi s sklicevanjem na številne, vendar sodobnejše znanstvene študije trdijo, da eno jajce na dan ne le ogroža kardiovaskularni sistem, ampak tudi izboljša njegovo stanje. Tudi za rizične skupine (kadilci, diabetiki in ljudje s težavami s srcem) je zmerna poraba jajc povsem sprejemljiva (1 kos v 2-3 dneh).

V tem sporu se sklicujemo na mnenje zdravnika s harvardske medicinske šole Anthonyja Komaroffa [5]. Po njegovem mnenju je za večino zdravih ljudi eno jajce na dan normalno in ne prispeva k razvoju srčnih bolezni ali kapi.

Prej je tako v medicini kot pri ljudeh veljalo, da ker v rumenjaku obstaja holesterol, holesterol v krvi pa povečuje tveganje za srčno-žilne patologije, je logično, da je bolje izključiti jajca iz prehrane. Vendar so od takrat številne raziskave pokazale, da glavni holesterol v našem telesu proizvajajo jetra in ne neposredno izvira iz hrane. Jetra ga proizvajajo kot rezultat predelave nasičenih in trans maščob. Eno veliko piščančje jajce vsebuje le približno 1,5 g nasičenih maščob. Hkrati ima veliko koristnih komponent: lutein, zeaksantin (za oči), holin (za možgane in živce), vitamine A, B, D.

Dokaz, da je količina holesterola v jajcu (če obstaja na dan) varna za večino ljudi, je obsežna raziskava harvardske medicinske šole, v katero je sodelovalo več sto tisoč ljudi v več desetletjih. Izpolnili so vprašalnike, v katerih so opisali svojo prehrano in bolezni, ki so jih imeli. Glede na rezultate se je izkazalo, da prisotnost jajc v prehrani (ne več kot 1 na dan) nikakor ni povezana z višjo stopnjo razvoja srčnih bolezni ali smrtnostjo zaradi teh bolezni.

Anthony Komaroff je hkrati opozoril, da je tisto, kar je z jajci, zelo pomembno. Nasičene maščobe iz masla, sira, slanine, klobas, sladkarij ali izdelkov iz moke dvignejo holesterol neprimerljivo več kot 1 jajce na dan.

Na podlagi tega bi bilo očitno mogoče določiti stopnjo porabe tega izdelka na ravni 1 jajca na dan za zdrave aktivne ljudi. Vendar pa bolj skrbni nutricionisti pokličejo 2-3 jajca na teden optimalne količine. Na primer, za Rusijo 260 velja za priporočeno normo. v letu. Spodaj v ustreznem razdelku pregledamo druge študije, ki podpirajo varnost holesterola pri zmerni jajčni dieti..

V medicini

Kot surovina za farmacevtsko industrijo se uporablja encim lizocim in lupina..

  • Lizocim je antibakterijsko sredstvo, ki lahko uniči celične stene bakterij. V prehrambeni industriji je znan kot prehransko dopolnilo konzervansa E1105. In v medicini se uporablja kot lokalni antiseptik, na primer kot del pripravkov "Lizobakt", "Lizoprim Lor".
  • Na osnovi lupine pripravijo nekaj kalcijevih pripravkov - na primer Calcid. Takšna sredstva so pogosto še dodatno obogatena z vitamini (vključno s tistimi, ki prispevajo k boljši absorpciji kalcija: D3, C).

Na piščančjih zarodkih gojijo številne osnove za cepljenje, vključno s cepivi proti gripi, tifusu, rumeni mrzlici in encefalitisu. V imunologiji se glavni jajčni protein - ovalbumin - uporablja za spodbujanje testnih alergijskih reakcij.

Poleg tega so piščančja jajca del terapevtske diete št. 1 in št. 5. Dieta št. 1 je predpisana v terapevtskih programih okrevanja po akutnem gastritisu, z želodčnimi razjedami in 12 razjedami dvanajstnika. Namen prehrane 5 je zmanjšati tveganje v primeru prebavnih težav.

V ljudski medicini

Jajca v ljudski medicini že dolgo uporabljajo za zdravljenje bolezni dihal, bolezni prebavil, za zaustavitev krvavitev (vključno s hemoroidnim poreklom) in lajšanje opeklin. V vsakodnevno prehrano moških v surovi obliki so jih uvedli za povečanje potenciale.

V referenčni knjigi tradicionalne medicine je opisan primer presenetljivega celjenja bolnika pred tuberkulozo, ki uporablja samo piščančje rumenjake. Deklica, ki je zavrnila uradno medicino, je na začetku zdravljenja vsak dan popila do petdeset rumenjakov piščančjih jajc in do sto rumenjakov, ki so trajali 4 mesece. Čeprav lahko to terapijo imenujemo skrajna, je po mnenju avtorja vodnika pripeljala do popolnega okrevanja pacienta.

Toda veliko enostavnejši ljudski način zdravljenja tuberkuloze vključuje tudi uporabo surovih rumenjakov (2 kos.), Ki jih v receptu zmeljemo z maslom (1 žlica.), Medom (1 žlica. L.) In škrobom (1 des. L. ) To mešanico hranimo v hladilniku, pri čemer vzamemo 1 žlico. l dvakrat na dan.

In da se znebite rahlega kašlja, ljudje pogosto pripravljajo mešanico, katere recept je na splošno bolj podoben navadnemu mogul-mogulju, ki si ga zdravi ljudje pripravijo za zajtrk: surovo jajce premagajte s sladkorjem ali medom in ga vzemite na prazen želodec, po uri pijte veliko vode.

Pri pojavu gastritisa, želodčnih razjed, vnetja dvanajstnika 12 aktivno vlogo igra bakterija Helicobacter pylori. Za boj proti njej tradicionalni zdravilci priporočajo zjutraj dve uri pred zajtrkom in na prazen želodec pijte surova in po možnosti še topla piščančja jajca.

To priporočilo je mogoče razložiti z dejstvom, da surovi beljakovine zmanjšajo kislost želodčnega soka, ki je zjutraj, pred jedjo, običajno približno 1,5-2 pH. Ker bakterije ostanejo aktivne pri 4–9 pH, se lahko za boj proti njim zmanjša zmanjšanje kislosti medija. Poleg tega poleg antibiotika jajčni encim lizocim začne delovati na bakterijo, kar le poveča učinkovitost metode.

Če je bilo v prejšnji metodi dovolj, da vsako jutro spijete eno jajce, potem so zdravilci za zdravljenje dizenterije uporabili celotno shemo prehrane jajc, zasnovano za 6 dni:

  • 1-2 dan: 12 kosov. - 2 kos. vsake 2 uri.
  • 3-4 dan: 8 kosov. - 2 kos. vsake 3 ure.
  • 5-6 dan: 4 kos. - 2 kos. zjutraj in zvečer.

Jajčno-oljna mešanica je pripravljena za zaustavitev vseh vrst krvavitev, vendar kot primer dajemo sestavljen recept za zdravljenje hemoroidov. Rumenjak kuhanega jajca in košček masla enake velikosti pomešamo, nato pa jim dodamo bakrov sulfat (ščepec velikosti vžigalne glave). Nastali izdelek je shranjen v hladilniku, vendar pred spanjem 1 tsp. taka mešanica se valja v majhno valjasto svečo in se ponoči vstavi v anus. Za dosego učinka bo postopek treba ponoviti večkrat.

Obstajajo infuzije jajc, ki jih tradicionalna medicina predstavlja kot starodavno zdravilo za boj proti kašlju, bronhitisu, tuberkulozi, pljučnici. V enem od obstoječih receptov so oprana cela jajca (7 kosov) položena na dno 3-litrske kozarca in prekrita z kosmičem iz limone, ki ga preidejo skozi mlinček za meso (1,5 kg citrusov zmeljemo skupaj z olupkom). Konzervo zapremo z gazo in za tri dni damo v hladilnik. Nato se njegova vsebina prenese v drugo posodo, temeljito gnete in se skozi sito. In na koncu vse to prelijemo z mešanico medu (1 l) in konjaka (0,5 l).

Tinkturo jemljite trikrat na dan 20 minut po zaužitju 1 tbsp. l 3-litrski kozarec shranite v hladilniku in vrat pokrijte z gazo. Toda ponavadi se takšen pripravek pripravi v manjših količinah, da ga lahko v 2 tednih pijemo, dokler se ne pokvari.

V literaturi najdemo različice podobnega recepta, v katerih cela jajca (3-4 kos) in limonina "kaša" (3-4 cm) položijo v plasteh, dokler posoda ni popolnoma napolnjena. Kozarec nato 10 dni hranimo v temnem prostoru, po dodajanju limone, konjaka in nabiranja zelišč (žajbelj, koren sladkega korena, detelje) še 3 dni na hladnem. V takšnem receptu za zdravljenje se najprej uporablja torta, ki jo v termosu kuhamo s hitrostjo 3 žlice. litrov na 0,5 litra vrele vode, da popijete 150 ml pred obroki. In ko se obrok konča, pojdite na glavno drogo. Zdravilna tekočina za 1 žlico. l jemljemo trikrat na dan 20 minut pred obroki.

V ljudski medicini se infuzije jajčne lupine, bogate s kalcijem, uporabljajo kot sredstvo za krepitev kostnega tkiva. Pred uporabo lupino najprej temeljito operemo, razkužimo, zmeljemo v prah in nato prašek prelijemo z vročo vodo, da dobimo infuzijo kalcija.

Vendar je z biokemičnega vidika to nesmiselno. Kalcijev karbonat, ki je osnova jajčne lupine (tam je 90-95%), je prisoten v netopni obliki in voda iz njega ne bo delovala. Ker pa takšen prašek dobro raztopi klorovodikovo kislino, ki jo vsebuje želodec, je uživanje žlice lupine za nadomeščanje pomanjkanja kalcija smiselno, če iz nekega razloga številni kalcijevi pripravki niso na voljo. Samo to bo zahtevalo dodatna prizadevanja: najprej bo treba temeljito umiti in nato mleti lupino. Čeprav je na primer slavni Avicena zdravil svoje paciente, tako da so jim dajali ščepec mlete jajčne lupine na dan.

V mistični tradiciji se izvaja še ena resnično priljubljena metoda zdravljenja - izvabljanje pokvarjenosti in različnih bolezni po jajcu. Ta postopek je skozi stoletja prerasel številne podrobnosti. Na ozemlju naše države so od nekdaj trdno združeni elementi poganskih in krščanskih obredov, katerih izbira se razlikuje v različnih regijah in zdravilnih "šolah". Vendar je cilj postopka povsod enak: posledično mora jajce prevzeti vso negativnost in bolezen bolnika.

V vzhodni medicini

Zdravljenje z jajci je v kitajski medicini zelo pogosto, pogosto v kombinaciji s kisom in limono. Da pa bi dosegli največji učinek, morate preučiti preostanek prehrane, da bi spoštovali pravila vzhodnega svetovnega nazora. Spodaj so primeri klasičnih receptov za jajčece za različne bolezni:

  • Preprečevanje ateroskleroze. Jajce (1 kos) potopite v jabolčni kis (180 ml) za 2 dni. Nato zmehčano lupino odstranimo, vsebino pa stresemo in razdelimo na 7 delov (za tedenski tečaj). Orodje vzamemo zjutraj z dvema deloma medu, raztopljenim v vodi..
  • Bolezen koronarnih arterij. Piščančja jajca (2 kos) potopimo v kis (400 ml), zapremo in očistimo v temnem prostoru 4 dni. Po tem se jajca razbijejo, vsebina pa se meša in infundira še 3 dni. Zdravilo se pije za 1-2 tsp. trikrat na dan teden dni.
  • Kila. Jajca (2 kos) zmešamo z janežem (20 g), prepražimo s soljo, dokler se ne pojavi rumenkasta barva. Sredstva skupaj s požirkom riževe vodke pijejo pred spanjem 4 dni.
  • Sladkorna bolezen. Vsebino jajc (5 kosov) zmešamo s kisom (150 ml) in infundiramo v hladilniku dan in pol. Nato zmesi dodamo med in kis (po 150 ml vsakega). Zdravilo se jemlje dvakrat na dan po 1 tsp..
  • Moška neplodnost Surova piščančja jajca (2 kos.) Pomešamo s kuhanim mlekom (500 ml) in medom (2 žlici L.). Takšen "koktajl" je treba piti vsak dan mesec dni.

Vendar pa na Kitajskem obstajajo še bolj zanimivi načini za obnovitev zdravja. Že nekaj stoletij je v provinci Zhejiang tradicija, da vsako novo pomlad kuhajo zdravilno jed, imenovano tongzidan, kar dobesedno pomeni "fantovo jajce". Piščančja jajca zanj damo v posodo z urinom nezrelih dečkov (mlajših od 10 let), nato pa jih kuhamo cel dan. Med postopkom priprave najprej spravite urin do vrelega jajca, nato pa lupino rahlo potisnite in pustite na nizki vročini, občasno dodajte tekočino.

Ker je ta tradicija še vedno živa v celotni provinci Zhejiang (od leta 2008 je praksa kuhanja tongzidana postala predmet nesnovne kulturne dediščine), potem je za posodo veliko urina. Zato so v izobraževalnih ustanovah v regiji postavili posebna vedra, kjer se zdravi fantje spopadajo z majhnimi potrebami. Spomladanska poslastica stane dvakrat več kot navadna piščančja jajca, a koristi tudi več. Po kitajski tradicionalni medicini lahko tongzidan kot zdravilo ustavi krvavitev in zmanjša vročino.

V raziskavah

Znanstvena skupnost, ki je bila prej večinoma kritična do redne uporabe jajc zaradi škode holesterola v rumenjaku, je ta izdelek ponovno odkrila v zadnjem desetletju in pregledala svoje prejšnje omejitve in prepovedi.

  1. 1 Redno uživanje jajc zmanjšuje tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni.

Skupina kitajskih in britanskih znanstvenikov je poskušala vzpostaviti povezavo med uživanjem jajčeca in kardiovaskularnimi patologijami (koronarna srčna bolezen, srčni infarkt, ishemična in hemoragična krvavitev - kap). Zaradi tega v obdobju 2004-2008. V raziskavi je sodelovalo 416.213 ljudi, starih od 30 do 79 let, ki prej niso bili diagnosticirani z rakom, srčno-žilnimi boleznimi in diabetesom. In potem so znanstveniki opazovali subjekte do razvoja srčno-žilnih bolezni ali smrti.

Na začetku študije je 13,1% udeležencev reklo, da dnevno zaužijejo jajčeca (v povprečju 0,76 jajca na dan), 9,1% pa, da imajo v svoji prehrani izredno malo jajc ali nič jajc (0,29 jajca na dan). Poznejša analiza rezultatov je pokazala, da so imeli v primerjavi z ljudmi, ki niso jedli jajc, tisti, ki so jih jedli vsak dan, manjša tveganja za razvoj srčno-žilnih patologij.

Zlasti 1 jajce na dan je zmanjšalo tveganje za hemoragično možgansko kap za 26%, smrt zaradi hemoragične kapi - za 28% in smrt zaradi drugih bolezni srčno-žilnega sistema - za 18%. Ugotovljeno je bilo tudi, da vnos jajc v prehrano (5,32 kosov / teden) zmanjša tveganje za koronarno srčno bolezen za 12% v primerjavi s tistimi, ki so iz jajče izvzeli jajca ali jih redko zaužili (2,03 kos / teden) [6].

  1. 2 Eno jajce na dan zmanjša tveganje za diabetes pri moških srednjih let.

Finski znanstveniki so preučevali dejavnike tveganja za koronarno srčno bolezen, ki so pogosto zaplet diabetesa tipa 2. Ugotovili so, da je uživanje povprečno enega jajca na dan povezano z zmanjšanim tveganjem za razvoj te vrste sladkorne bolezni pri moških srednjih let, ki so bili udeleženci eksperimenta..

Znanstveniki so uporabili metabolični pristop (analiza na molekularni ravni), da bi vzpostavili povezavo med vnosom jajčec v vsakodnevno prehrano in diabetesom. Ugotovili so lahko, da so v krvi moških s sladkorno boleznijo, ki pa uživajo jajca, v molekulah krvi, ki nimajo sladkorne bolezni, prisotne molekule lipidov [7]..

  1. 3 Rumenjak pomaga pri izgradnji mišic.

Običajno ljudje pri gradnji mišic sedijo na beljakovinski dieti, zato je praksa zelo razširjena - rumenjak vrzite in jejte samo beljakovine. Toda znanstveniki z univerze v Illinoisu trdijo, da je to kontraproduktivno. Prvič, v rumenjaku je tudi beljakovina. Drugič, vsebuje komponente, ki jih v beljakovinah ni, vendar telesu omogočajo, da izboljša vgradnjo beljakovin v mišice.

V raziskavi je 10 mladih opravilo trening moči, po katerem je del njih pojedel celo jajce, del pa jajčni beljak, ki vsebuje 18 g beljakovin. V tem poskusu so uporabili posebna jajca, v katerih je bil aminokislin levcin posebej označen, da so znanstveniki kadarkoli (po zaužitju jajčeca), odvzeli kri in biopsijo iz mišic, lahko razumeli, kako se ta aminokislina porazdeli.

Z uporabo teh označenih jajc so raziskovalci lahko ugotovili, da je bilo tako po zaužitju celotnega jajca kot po zaužitju enega samega beljakovine v krvi na voljo približno 60-70 g aminokislin za sintezo novih mišičnih beljakovin. Običajno je ta kazalnik razlog za oceno potencialnih koristi izdelka za izgradnjo mišične mase. Ko pa so znanstveniki neposredno izmerili sintezo beljakovin v mišicah, so ugotovili, da je celo jajce takoj po treningu privedlo do okrepljene sinteze v primerjavi s samo beljakovinami.

Sprva so raziskovalci menili, da gre vse za maščobe. Na splošno ima jajce poleg 18 g beljakovin tudi okoli 17 g maščobe. Ko pa so začeli beljakovinam dodajati 17 g maščobe, je intenzivnost sinteze beljakovin ostala nespremenjena. Znanstveniki so zato ugotovili, da je v celotnem jajcu nekaj sestavnih delov, ki krepijo sintezo in povečujejo izgradnjo mišic [9].

  1. 4 Uživanje jajc bo verjetno pomagalo zmanjšati pritisk..

Kanadski znanstveniki v laboratorijskih raziskavah so ugotovili, da nekateri peptidi (kratki fragmenti beljakovin), ki jih encimi proizvajajo v želodcu in tankem črevesu iz kuhanih in ocvrtih jajc, delujejo podobno kot zaviralci ACE, ki so predpisani za preprečevanje srčnih bolezni in znižanje krvnega tlaka. Ocvrta jajca so zagotovila največjo aktivnost zaviralcev ACE. In čeprav je bila raziskava doslej izvedena le v laboratoriju brez testiranja na ljudeh, odkrita odvisnost odpira nova obzorja za nadaljnje raziskave [8].

  1. 5 Fosvitin iz rumenjaka lahko upočasni sintezo melanina in tako zavira kožni rak.

V rumenjaku je beljakovina fosvitin, ki ima sposobnost vezave kovin. Znanstveniki so testirali, ali bo pomagal ustaviti sintezo melanina v celicah z melanomom (kožni rak). Rezultati so pokazali, da fosvitin zmanjšuje aktivnost encima tirozinaze, ki katalizira sintezo melanina. Dodatek fosvitina v koncentraciji 50 μg / ml celicam melanoma je privedel do zmanjšanja aktivnosti tirozinaze za 42% in do zmanjšanja sinteze melanina za 17% v primerjavi s kontrolno skupino celic (brez dodatka fosvitina).

Ta študija kaže, da se fosvitin lahko uporablja kot zaviralec sinteze melanina v kozmetični industriji in prehrani [10].

Za hujšanje

Kalorična vsebnost kompleksa "rumenjak + beljakovine" v deležu, v katerem so v piščančjem jajcu (8:14) na 100 g, je približno 150-160 kcal. Poleg tega je glavni delež kalorij v rumenjaku - je 6-7 krat bolj kaloričen kot beljakovine. V enem povprečnem surovem jajcu, ki tehta 50 g (brez lupine), bo približno 75-80 kcal. V velikih jajcih najvišje kategorije, ki tehtajo več kot 75 g - približno 120 kcal.

Pri vključitvi jajc v prehrano je treba upoštevati način priprave. Glede na to lahko jajčne jedi 2-krat ali večkrat povečajo vsebnost kalorij. Poleg tega se spreminja stopnja asimilacije izdelka. Tako se bodo na primer trdo kuhana jajca prebavila počasneje kot mehko kuhana jajca: 3 oziroma 1-2 ure oz..

V jajčni dieti ni strogih pravil, vendar športniki in bodybuilderji ob zmanjšanju telesne teže običajno v velikih količinah pustijo samo beljakovine in hkrati rumenjak popolnoma izločijo iz prehrane ali ga minimizirajo (na primer z mešanjem beljakovin iz 8 jajc in rumenjaka iz 1-2).

Jajčne diete zunaj športnih programov, katerih namen je izguba teže, omogočajo uporabo celotnega kuhanega jajca za zajtrk: od 1-2 do 7 kosov. v tednu. Toda prehod na 7-dnevno mono-dieto ni priporočljiv, saj se prenaša precej trdo. Ima nizko ravnotežje in učinek nje močno pretirava.

Ameriški znanstveniki so posebej primerjali, kako bi bil zajtrk z jajcem učinkovitejši od zajtrka z bagelom kvasa (enako jajcu po kalorijah in energijski vrednosti) v boju proti odvečnim kilogramom pri debelih ljudeh med nizkokalorično dieto. V pogojih takšne prehrane so udeleženci poskusa, ki so zajtrkovali jajce, pokazali nagnjenost k večjemu zmanjšanju obsega pasu (za 34%) kot udeleženci, ki so zajtrkovali krof. In na splošno je prva skupina izgubila težo 65% bolj učinkovito kot druga. Vendar se je sočasna nizkokalorična dieta izkazala za pomemben dejavnik, saj je brez nje razlika med "jajcem" in "bagelom" izbrisana [11].

Pri kuhanju

Danes so piščančja jajca prisotna v receptih skoraj vseh držav sveta. Ocvrti, kuhani, pečeni, vloženi, nasoljeni in preprosto jesti surovi. Sestavine jajca postanejo elementi mnogih receptov. Jajčni rumenjak velja za osnovo majoneze in mnogih drugih omak (npr. Vroče jajčno maslo "nizozemska omaka"), beljakovina pa osnova za biskvitno testo, meringue in soufflé (če mu dodamo sladkor).

Jajca so odlična sladica pijača in koktajli:

  • V jajcih in Evropi je sladka mešanica surovih jajc in mleka med jajčki in nogo zelo priljubljena v božičnem obdobju..
  • Pri nas je jajček bolj znan po sladkih jajčnih napitkih, za ustvarjanje katerih vzamejo pretepen jajčni beljak, sladkor (sol) in dodajo vino, med, rum, sok ali celo kakav po okusu.
  • Italijanski Sabayon (jajčna smetana z vinom, rumom in cimetom, ki jo tuli v vodni kopeli) je postala tako priljubljena, da jo v svojih imenih izdelujejo v Argentini, Kolumbiji in Venezueli. V Franciji je podobna sladica. Tam se jed v vodni kopeli rumenjakov in vina imenuje Shodo..
  • Premagano piščančje jajce se meša celo s pivom. Tako na primer pripravite britanske vroče koktajle, v njih vlijte rum ali drug močan alkohol.

Nič manj pogoste niso trde in kremne jajčne sladice. Med najbolj znane: francoske meringue (torta iz belih beljakovin), španska flanca (karamelni puding), portugalska "barriga de freire" (sladica iz rumenjakov, ki so jo redovnice ustvarile v XVII stoletju) itd..

Ena najpogostejših jedi iz jajc je klasična omleta. Pripravimo ga tako, da zmešamo (brez stepanja) več jajc z začimbami. V nekaterih državah se mešanici doda mleko. Zmes prepražimo v ponvi, predhodno ogreti in namaščeni z maslom, s čimer se masa zgosti. V tem stanju lahko omleto prepognete na polovico ali "ovojnico", polnjeno z zelenjavo, rižem, mesom in drugimi izdelki, tradicionalnimi za nacionalno kuhinjo.

Po zaslugi posebnosti kuhanja ali izbire nadeva so se torej pojavile:

  • Španska tortilja v olivnem olju z dodatkom krompirja;
  • Italijanska fritata, polnjena s sirom, zelenjavo in klobasami, ki je že v pečici pripravljena na polno pripravljenost;
  • Beloruska masturbacija, pri kateri se jajca gnetejo na jogurt ali mleko z dodatkom moke ali žitaric itd..

Danes so omlete zelo priljubljene tudi na Japonskem. Sredi 20. stoletja se je pojavila znana jed iz japonske kuhinje - tamagoyaki, ki je začinjena in sladka omleta, ki so jo zelo ljubili japonski otroci. Tamagoyaki se ocvrti v posebnih pravokotnih ponvah (make-up nabe). Jajce v tem receptu najprej razvaljamo v tanko plast, nato pa ga s pomočjo palic razvaljamo v zvitke, pravokotne v preseku. Toda v zadnjih letih so se na Japonskem tamagoyaki pojavile druge konkurenčne jedi na osnovi jajc:

  • tamago-usuiaki iz še tanjših slojev kot tamagoyaki;
  • podobno kot naša umešana jajca iri-tamago;
  • kinsi tamago tanka nit.

Je pa morda Kitajska najbolj eksotičen pristop k kuhanju jajc. Omenili smo že jed za tongzidan - piščančje jajce, ki ga cel dan kuhamo v urinu zdravih nezrelih fantov. A to ni edina jajčna poslastica kitajske kuhinje.

Zelo priljubljena na Kitajskem in v sosednjih državah jugovzhodne Azije uživa prigrizek, imenovan "stoletno jajce" (različica imena - "tisočletno jajce"). Obstaja več regionalnih receptov, vendar imajo vsi eno stvar: da ustvarite predjed, piščančje (ali račje) jajce potopimo v posebno alkalno mešanico in „posodo zapremo, da preprečimo vstop zraka. Tradicionalno je nastalo alkalno okolje z mešanico apna, gline, pepela, čaja in soli, ovite v kokon slame in riževe lupine. Potem so ta kokon zakopali v zemljo za obdobje 0,5 do 4 mesece. V sodobnih razmerah se natrijev hidroksid pogosteje uporablja kot alkalni premaz, polimerni filmi pa kot zatesnjena posoda.

V času, preživetem v zaprtem stanju, beljakovine in rumenjak spremenijo kemijske in fizikalne lastnosti:

  • raven indeksa vodika (pH) naraste na 9-12 (za primerjavo, za maščobno milo za roke je 9-10 in za amoniak 11,5);
  • beljakovina spremeni barvo v temno rjavo in postane elastična;
  • rumenjak preide v kremasto stanje, začne smrdeti po amoniaku in zelo potemni, včasih postane skoraj črn;
  • površino jajca brez školjk lahko prekrijete s kristali, ki spominjajo na mraz ali iglaste veje, kar je povzročilo pojav drugega alternativnega imena prigrizka - "borova jajca".

Takšno jed običajno postrežemo brez dodatne predelave, preprosto jih narežemo na rezine ali drobimo v solate. Pogosto je predjed začinjen z ostrige ali sojino omako.

V kozmetologiji

V domači kozmetologiji se piščančja jajca uporabljajo zelo široko, saj so del ducatov mask za obraz in lase, šamponov in mousses.

  • Beljakovine se vbrizgajo v maske, da zožijo pore in očistijo kožo. Po sušenju surovega beljakovine se skupaj s filmom odstrani umazanija in odvečni sebum..
  • Rumenjak se uporablja kot vlažilno hranilo in je običajno vključen v programe za nego suhe in običajne kože..

Tudi proizvajalci izdelkov za ličenje so začeli aktivno uporabljati piščančje jajce. Nekatera podjetja proizvajajo celo vrsto kozmetičnih izdelkov na osnovi jajc. Na primer, korejska znamka Too Cool For School je začela linijo, v kateri je nabirala jajčne maske, da zoži pore, navlaži kožo, mehča kremo za obraz, čistilno masko mousse za lase in celo jajčno maslo za telo.

Nevarne lastnosti jajc in kontraindikacije

Tveganje za zdravje piščančjih jajc je povezano s tremi glavnimi dejavniki: alergijsko reakcijo, vplivom holesterola na telo in tveganjem za okužbo s salmonelo..

  • Alergija na jajca velja za eno najpogostejših pri otrocih, starih 2–3 mesecev. Do 4-5 let ali malo kasneje najpogosteje izgine in je pri odraslih precej redek. Oukokoid, ki ga vsebuje beljakovina, znan tudi kot alergen f233, povzroča alergije. Ko pa se odkrije reakcija na piščančji protein, se lahko izključi navzkrižna reaktivnost tako rumenjaka kot jajc drugih ptic v celoti iz prehrane.
  • Holesterol iz jajc z zmerno porabo ne škoduje zdravi osebi. Toda za ljudi s poškodovanimi žilnimi stenami in povečanim tveganjem za razvoj ateroskleroze, ki trpijo zaradi sladkorne bolezni, akutnega pankreatitisa, bolezni jeter in žolčnika, ocvrta jajca na splošno ne priporočajo, število kuhanih jajc pa se znatno zmanjša. V tem primeru je poseben poudarek na izključitvi rumenjaka iz prehrane.
  • V notranjosti ni jajc salmonele. Običajno ta bakterija ne sme biti na površini jajčeca. Toda salmonelo se lahko okuži s piščancem, katerega iztrebki včasih padejo na lupino. Postopoma bakterije začnejo prodreti v naravno oviro in okužijo vsebino jajčeca. Ta postopek lahko traja od nekaj ur do 5 dni. Če je lupina poškodovana (razpoke na površini), okužba pride veliko hitreje.

Nizke temperature in celo zmrzovanje te bakterije ne ubijejo, temveč jo ohranjajo dolgo (leto ali več). Toda visoke temperature so za salmonelo usodne, da pa mikrobi uničite, morate celo jajce ocvrti ali kuhati. Se pravi, da je umešana jajca s tekočim rumenjakom še vedno potencialno nevaren izdelek, čeprav tveganje za okužbo ni veliko, glede na to, da v perutninskih farmah obstaja bakteriološki nadzor. Vendar za zmanjšanje tveganja je bolje, da pred lomljenjem vzamete sveža jajca in lupino operete z milom, da bakterija (če je bila še na jajcu) ne pride v ponev s površine lupine.

Ni priporočljivo, da jajc vnaprej operete (na primer pred polaganjem v hladilnik), saj se zaščitna plast opere z lupine in se rok trajanja takšnih jajc drastično zmanjša. Toda preden skuhate vsako jajce, ga morate še vedno sprati s toplo vodo.

Poleg tega sčasoma celo dobro zaščiteno celo jajce naravno začne izgubljati antibakterijski encim lizocim, zato njegova beljakovina in rumenjak postaneta bolj ranljiva za množenje različnih bakterij in plesni, ki prodrejo v pore lupine. To pomeni, da sveža jajca niso samo bolj zdrava, ampak tudi varnejša..

Na tej sliki smo zbrali najpomembnejše točke o koristih in možnih nevarnostih jajc in zelo vam bomo hvaležni, če boste sliko delili na družbenih omrežjih s povezavo do naše strani:

Izbira in shranjevanje

Poleg tega, da morajo biti jajca čista - brez sledi iztrebkov in perja - tudi ne smejo imeti zunanjih vonjav. Ribja aroma, tudi z navidezno običajnim jajcem, lahko kaže na okužbo izdelka. Vendar pa vonja ni vedno mogoče ujeti, ne da bi razbili jajca. Pomembno vodilo za kupca, ki kupuje jajca v trgovini (in ne od domačinke "na roko"), ostaja oznaka, ki se v končni fazi izbora jajc nanese na perutninskih kmetijah in na splošnem paketu ter na vsako posamezno jajce (na njegovi strani ali na obritem koncu) ) Po državnem standardu je sprejeta razdelitev na 3 razrede jajc, namenjenih za domačo prodajo (izvozni razredi jajc "ekstra", "A" in "B" so ločeno razdeljeni):

  • Diete so označene s črko "D" - najvišji razred za domačega potrošnika. Taka jajca je treba hraniti največ 7 dni (od naslednjega dne po označevanju) v temperaturnem območju od 0-20 ° C.
  • Stolnice so označene s črko C - v ta razred se prenesejo jajca, katerih rok uporabe pod istimi pogoji skladiščenja ne presega 25 dni.
  • Ohlajena hrana - razred jajc, ki so bila shranjena pri nizki temperaturi -2-0 C največ 90 dni.

Obstaja tudi razred jajc, namenjenih za industrijsko predelavo, vendar tak izdelek ne pride v trgovine. Podobna (čeprav ne vedno enaka) razredna razdelitev se je ohranila tudi v nekaterih drugih postsovjetskih državah..

Poleg tega obstaja še razdelitev po masi jajc, ki označuje eno od 5 kategorij. Ukrajinski proizvajalci uporabljajo latinične črke za označevanje jajc za izvoz, kot v dimenzijski mreži oblačil. Za domači trg - enako kot ruski proizvajalci in proizvajalci CIS - alfanumerična oznaka. Če so v ukrajinskem državnem standardu največja (najtežja) jajca "izbrana", so v Rusiji jajca kategorije "najvišja", čeprav so označena z isto črko "B". Zahteve za kategorije po merilu mase enega jajca so lahko predstavljene v naslednji tabeli:

Ukrajina (DSTU 5028: 2008)Rusija (GOST 31654-2012)
Masa gKategorijaOznačevanjeIzvozMasa gKategorijaOznačevanje
73+IzbirnoATXL75+VišjeAT
63-72.9VišjeO NJL65-74,9IzbirnoO NJ
53-62.9Najprej1M55-64,9Najprej1
45–52,9Drugič2S45–54,9Drugič2
35-44,9Majhna *335-44,9Tretjič3

* za jedilnice in ohlajene

Standard, po katerem so jajca razvrščena in označena, mora biti napisan na embalaži. Na prehranskih jajcih (za razliko od namiznih in ohlajenih jajc) poleg skupine in kategorije navedite datum in mesec odlaganja jajc. Na lupini je nameščeno tudi ime kmetije, na kateri se je nabralo jajce.

Pri domačih jajcih brez kakršne koli oznake morate glede datumov rušenja in pogojev skladiščenja izdelka prevzeti besedo prodajalca. Obstaja pa nekaj trikov, s katerimi lahko kupec na kraju samem ugotovi kakovost blaga..

  1. 1 transilluminacija

Ta metoda vključuje prekrivanje lupine z bliskavico ali ovoskopom. Sodobni ovoskopi bolj spominjajo na svetilke, klasični model pa je videti kot "škatla" s svetilko v notranjosti in obrazci za držanje jajčeca - še vedno jih najdemo v nekaterih trgovinah z živili in živili. Najprej bo transilluminacija pokazala velikost zračne komore, ki v "toplem" sveže položenem jajcu sploh ne bi smela biti. Zračni mehurček se začne oblikovati v ležečem jajcu med membranami lupine tupega konca. Pojavi se zaradi izhlapevanja vode skozi pore lupine. Dlje kot je jajce shranjeno, večji je mehurček.

V prehranskih jajcih (starih do tedna) kamera ni večja od 4 mm. V jajcih, starih 1,5-2,5, je približno 6-7 mm. V jajcu, ki leži 3-4 tedne, se lahko zračna komora poveča na 1 cm. Poleg tega se bodo pogoji hranjenja, če so kršeni, tudi začeli "sprehajati" okrog jajčeca, čeprav običajno ostane na dolgočasnem koncu, tudi ko ga prevrnete..

Poleg zračnega mehurčka lahko s pomočjo transilluminacije opazite tudi druge pomanjkljivosti, pri katerih je bolje, da nakup zavrnete:

  • velik, temen rumenjak, zamaknjen ali celo "prilepljen" na lupino;
  • rumenjak je preveč mobilen, kar je posledica utekočinjenja beljakovin sčasoma;
  • mešani (širijo) beljakovine in rumenjak, do katerih pride zaradi poškodbe vitelinske membrane;
  • krvni strdki in vse temne lise (rdeče, sive), ki lahko kažejo na glivično bolezen.

Prav tako ni priporočljivo kupovati jajc z več rumenjakov, saj to velja za kršitev standarda.

  1. 1 potopitev v vodo

Za testiranje vlijemo vodo v prozorno posodo in vanjo spustimo jajce. Večja kot je zračna votlina pod lupino, močnejše bo jajce "želelo", da nastane. Zato lahko glede na položaj jajčeca in kot nagiba približno določite njegovo starost:

  • vodoravno na dnu - jajce je sveže (do 3 dni);
  • oster konec na dnu in tupina se dvigne pod kotom 30-60 ° - 7-14 dni;
  • oster konec je na dnu, tupi konec pa se nahaja navpično (90 ° do spodnje ravnine) - približno 3 tedne;
  • jajce se dvigne na površino ali je tupi konec nižji kot oster - kršeni so pogoji in / ali pogoji skladiščenja.

Prva metoda je primernejša pri izbiri jajc z belo lupino, saj je rjava vsebina (zaradi temne barve lupine) manj vidna. A posebnost je, da kupci na trgih pri gospodinjah pogosto iščejo rjava jajca, saj se jim zdijo boljša in uporabnejša od belih.

To je zmota in pogosto sovpada z drugim zmotnim mnenjem, da je barva lupine odvisna od barve perja ptice. Da bi se tega lotili, si bomo podrobneje ogledali, kako se rjava piščančja jajca razlikujejo od belih jajc..

Razlika med belimi in rjavimi jajci

Z vidika potrošnika ni razlike med jajci z drugačno barvno lupino. Hranilna vrednost, fizikalne in kemijske lastnosti ter s tem tudi terapevtski učinek takih jajc, če so vse ostale enake, so enake. Mnenje, da so lupine jajc bolj uporabne, je treba pripisati posebnostim psihološkega dojemanja, ki imajo lahko različne razloge. Na primer, pogosto velja, da je rjava barva lupine znak, da je jajce položil domači piščanec, ki je bil boljše in boljše hranjen, vendar to ni tako..

Barva lupine je določena z genetskimi značilnostmi ptice. V nekaterih pasmah in križanjih piščancev bodo jajca bela, v drugih - rjava (z različnimi odtenki), v drugih - modra ali zelena (kot na primer pri pticah pasme Araucan). Niti krmljenje kokoši niti barva perja ne vplivajo na barvo lupine. Pomembno je le pripadnost nekaterim pasmam ali križanjem.

Piščančji križci so hibridi med pasmo, ki se vzrejajo za izboljšanje potrošniških lastnosti izdelka - jajc in / ali mesa - in samo za to (ne da bi dobili potomce od ptic). Skladno s tem je genetika za izboljšanje proizvodnje jajc prinesla posebne križce kokoši jajčne smeri in povečala delež piščančjega mesa - posebnih ptic mesne smeri. Obstajajo kombinirani (mesno-jajčni) križi, zahvaljujoč temu, da se na policah trgovin pojavljajo predvsem rjava jajca.

Sodobni jajčni križi nosijo jajca izključno z belo lupino, saj so bila vsa vzrejena iz pasme leggorn, za katero je genetsko značilno, da odlaga bela jajca. Piščanci te pasme lahko sami nosijo belo in rjavo perje, vendar so njihova jajca še vedno bela.

Toda vsi sodobni križi kombinirane in mesne smeri dajejo jajca rjavega odtenka (od temno rjave do krem-bež). In tudi - ne glede na barvo češplja. Na primer, bele ptice Plymouthrock nosijo svetlo rjava jajca. Čeprav je bila večina piščančjih hibridov na teh območjih vzrejena na podlagi pasme New Hampshire, rdeče in bele pasme Rhode Island..

Tako, če so v trgovini jajca v smeri jajc, potem bo njihova lupina bela. Če so kombinirani ali mesni, bo lupina rjava. (Čeprav so "mesni" hibridi piščancev vzrejeni, predvsem zaradi mesa). Zakaj je potem v ljudski glavi rjavo jajce pogosto povezano z domom? Za to najdete razlago..

Za obiranje jajc na perutninskih kmetijah pogosto raje hranijo ptice jajčnih križancev, to je, da nosijo bela jajca (zato je v trgovinah več jajc). Za takšne piščance, kot že ime pove, je značilna boljša proizvodnja jajc. Najproduktivnejši hibridi prvo leto nosijo približno 300 jajc, potem pa niso sposobni vzdrževati visoke produktivnosti in jih običajno ubijejo.

Čistokrvne ptice se prevažajo pol in dvakrat manj pogosto (do 200 jajc na leto), vendar ne izgubijo proizvodnje jajc več let. Zato gospodinjstva in mini kmetije pogosto vsebujejo čistokrvne piščance (ne križancev) in pogosto tiste pasme, za katere so genetsko značilna jajca z barvnimi lupinami. Takšna svoboda izbire pasem poveča pojavnost rjavih jajc v gospodinjstvih. In če upoštevate, da domača hrana za piščanca velja za bolj zdravo, vse skupaj začne delovati za izboljšanje ugleda rjavih jajc.

Razlika med skladiščenimi in domačimi jajci

Razlika med jajci v gospodinjstvih in skladiščenimi jajci ni samo v tem, da kokoši nesnic v perutninskih kmetijah ne bodo oplodili petelin in nosili neplodna jajca, iz katerih piščanca ne morejo izvaliti. Perutnina, za razliko od piščancev na perutninskih kmetijah, običajno vodi prost življenjski slog, jedo raznoliko in praviloma naravno hrano, za katero verjamejo, da na koncu vpliva na kakovost jajc. Nekateri jedci jajc celo trdijo, da domače jajce zaradi tega diši po "zdravju".

Potrošnik pa težko preveri, kako gospodinja dejansko hrani svoje sloje, poleg tega pa je težko primerjati s sestavo krme na perutninskih kmetijah. Običajno je v tovarnah postopek hranjenja večstopenjski program, ki se osredotoča na potrebe določene pasme ali hibrida. Sestava krme lahko vključuje pšenico, koruzo, lucerno, aditive za živila, ki spodbujajo absorpcijo, predelani podstandardni proizvod iste tovarne itd..

Med drugim v krmo pogosto dodajajo elemente, ki vplivajo na barvo rumenjaka. Kljub temu, da ta ukrep povečuje končni strošek izdelka, povečuje tudi potrošniško privlačnost jajc z oranžnim rumenjakom, saj nasičena barva mnogim kupcem "namiguje" na večjo vsebnost hranil. Edina težava je, da lahko domače piščance hranimo z aditivi za hrano na enak način in z istim namenom, iz katerih se spreminjata tako barva kot konsistenca rumenjaka. Zato kupec, tudi če polomi jajce, verjetno ne bo mogel objektivno izbrati, kaj je boljše: dom ali trgovino.

V prvem tednu po polaganju piščančja jajca ohranijo skoraj vse svoje dragocene lastnosti in se na splošno zelo počasi starajo. Potem pa se hitrost biokemijskih in morfoloških sprememb v jajcu precej hitro poveča, zato je bolje, da takoj ustvarite najugodnejše pogoje skladiščenja tega izdelka..

Piščančja jajca hranite v hladilniku v oddelkih, posebej zasnovanih za to. Toda za podaljšanje termina je bolje, da jih z ostrim koncem obrnete navzdol. Nato lahko ležijo do 3 tedne, pri tem pa ohranijo večino svojih potrošniških lastnosti in zdravilnih lastnosti..

Če hladilnik iz nekega razloga ni na voljo, se jajca bolje shranijo v vročini, katere lupino podrgnete s sončničnim oljem ali maščobo (mastjo), stopljeno iz maščobe. Po uporabi mastne zaščite jajca zavijemo v papir, odložimo v prezračeno posodo (na primer košarico) in skrijemo na najbolj hladnem mestu. Hkrati je treba jajca izolirati iz izdelkov, ki močno dišijo, tako da porozna lupina ne absorbira vonjav.

Zanimiva dejstva

Neuradni, a hkrati svetovni dan jajc pade drugi petek v oktobru. Odločitev za njegovo uvedbo je bila sprejeta na Dunajski seji Mednarodne komisije za jajca leta 1996. Za njegovo praznovanje ni enotnega formata, zato nekje na ta dan prirejajo izobraževalna predavanja in množične flashmobs, nekje pa je omejena na tematske akcije in poseben, čisto jajčni meni v gostinskih lokalih.

Nacionalna alternativa svetovnim praznikom se v francoskem Bessièresu lahko šteje za "dan omlete". Velikanski omletni festival, ki ga mesto pozna od leta 1973, se odvija v času katoliške velikonočne dobe, zato so glavno jed sejma poimenovali "L'omelette Pascale". Na osrednjem trgu Bessièresa v ogromni 4-metrski ponvi, ki tehta 400 kg, 50 spoštovanih domačinov, ki so del bratov Giant Omelet, pripravi jed z več tisoč jajci. Leta 2019 je takšna omleta odnesla 15 tisoč jajc, ki jih je brezplačno nahranilo približno 10 tisoč ljudi.

Verjame se, da je ideja o tradiciji kuhanja velike "omlete za vse" nastala po zaslugi Napoleona, ki je po legendi eden od velikonočnih dni, ko se je ustavil v Bessiereju, poskusil lokalno omleto. Navdušen nad tem okusom je ukazal svojim vojakom, naj skuhajo isto jed in poberejo vsa jajca v mestu.

Francoski velikanski omlet se je kot največji vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov. A ogromne omlete se kuhajo tudi v drugih delih sveta. Eden izmed najbolj priljubljenih festivalov jajc je ameriška velikanska omleta praznovanja. Praznujejo ga prvi vikend v novembru v Abbevillu (ZDA, str. Louisiana). Organizatorji praznika porabijo 5 tisoč jajc, 25 litrov mleka, 10 kg zelenja za prah, da ustvarijo velikansko jed. Za ocvrt takšno omleto potrebujete približno 6 litrov olja. Poleg tega sta kanadski mesto Granby (Quebec) in argentinska Pigue znana po kolosalni omleti. V belgijski občini Malmedy je bilo leta 2017 podrtih 10 tisoč jajc za to jed.

Toda rekorderji v porabi jajc kljub vsemu danes še vedno ne veljajo za Evropejce, ampak za Mehičane. En prebivalec Mehike na dan poje povprečno eno in pol jajčeca. Pred Mehičani so Japonci veljali za voditelje s kazalcem 1 jajce na osebo na dan. In to kljub temu, da so se kulinarični jajčni recepti na Japonskem pojavili šele v drugi polovici XVIII. Pred vladavino klana Tokugawa (tako imenovano obdobje Edo) so piščančja jajca na otokih na splošno redko uživala. Šele sredi 20. stoletja, ko so se perutninske farme pojavile in so jajca postala cenejša, je ta izdelek postal na voljo množičnemu potrošniku.

Jajčnega zapisa ne postavljajo samo ljudje, temveč tudi kokoši, ki občasno v sebi nosijo ogromna jajca z več rumenjaki. Kokoš, znan po vzdevku Harriet, ki je pripadal britanskemu kmetu Tonyju Barbutiju, se je v zgodovino zapisal. Pred več kot 10 leti je Harriet položila jajce, ki je tehtalo 163 gramov. Leta 2011 je postalo znano o pojavu piščančjega jajca, ki je tehtalo 184 gramov na eni od perutninskih kmetij v Novorossiysku. In kmalu se je leta 2016 pojavilo sporočilo o novem rekordu, postavljenem na kmetiji Ingrid in Gunther Mainov iz Spodnje Saške (Nemčija) - jajce, ki tehta 209 gramov.

Kljub "prizadevanjem" slojev imajo njihovi lastniki pogosto težave z registracijo zapisov. Če zaprosite za postopek, je potreben čas, vendar se s prehodom jajčece začne izsušiti in shujšati, zato lahko s časom uradnih meritev jajce izgubi status "največjega in najtežjega".

Poleg makro velikosti obstajajo tudi druge nepravilnosti jajc - na primer prisotnost več rumenjakov (ponavadi 2-4) v lupini ali razvoj enega piščančjega kalčka znotraj drugega. Nekatere od teh anomalij ljudje dojemajo kot mistične predmete. Torej, včasih piščanci nosijo zelo majhna jajca, velikosti le 1-2 cm, ki jih imenujemo spore, oblački ali opombe. Vozli se razlikujejo ne le po velikosti, ampak tudi v debelejših in trših lupinah, pa tudi po odsotnosti beljakovin v.

Ljudje imajo vraževerno mnenje, da se spore pojavljajo pri starih 7-letnih pticah, ki jih je impregniral demon, pri čemer so izkoristili trenutek, ko je veter, ko je dvignil repno pero kokoši, za nekaj časa odprl svojo greznico. Če vozel, ki se pojavi po tem, izpade kačo v svoj zid ali vzame devico, ki segreva jajce s toploto aksile 6 tednov, potem se bo krilasti bazilik izvalil iz vozla. Različna ljudstva so predstavljala baziliko, bodisi v obliki večokožne kače s piščančjim kljunom, bodisi v obliki petelina s kačjim repom. A po litovskih verovanjih bi bazilik, ki izhaja iz jajčeca črnega petelina, lahko hiši prinesel celo hrano ali denar.

V svetovnih in nacionalnih kulturah je podoba jajca kot simbola začetka, rojstva, vstajenja in življenja na splošno zelo pogosta:

  • V starih religijah Bližnjega vzhoda je jajce veljalo za podobo stvarjenja in pomladne obnove..
  • V zoroastrizmu se je modri bog Ormazd boril z zlim demonom Ahrimanom za lastništvo svetovnega jajca..
  • V grški mitologiji je Elena Troyanskaya, ki velja za najlepšo žensko v starodavnem svetu, izvalila iz jajca.
  • V krščanstvu je jajce postalo simbol Jezusovega vstajenja, kar je ustvarilo ljudsko izročilo slikanja in barvanja piščančjih jajc za veliko noč.

V vzhodnoslovanski folklori je podoba jajca prisotna v pravljicah o Koščku nesmrtnega in o piščancu Ryaba. Zlasti v prvem primeru zlomljeno jajce skriva iglo "s Koščevo smrtjo", v drugem primeru (v celotni začetni različici zgodbe) pa začne vrsto težav, ki vodijo v propad starega sveta.

V resnici pokvarjena jajca ne prinašajo takšnih težav, vendar jih je treba izbrati previdno, da se ne okužijo in kupijo najsvežji in najbolj uporaben izdelek..

Video

Se želite naučiti preprosto kuhati piščančje jajce v obliki srca in presenetiti svojo sorodno dušo? Tudi relevanten način za valentinovo. Poglej si posnetek!